mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Ciekawostki ze świarta nie tylko szczurów cz.2.

Ciekawostki ze świarta nie tylko szczurów cz.2.

Zwykłą bawełnę, używaną np. do produkcji T-shirt'ów, przekształcono w nanokompozyt o niewiarygodnej wytrzymałości. Nowy materiał w przyszłości posłuży do produkcji kuloodpornej odzieży - podaje "Advanced Materials". Produkowane dziś kamizelki kuloodporne choć są bardzo wytrzymałe i niejednej osobie ocaliły życie, ze względu na grubość i sztywność dość mocno utrudniają swobodne poruszanie się w terenie. Z tego powodu prowadzone są badania nad nowymi materiałami z wykorzystaniem osiągnięć nanotechnologii. Krokiem w stronę kuloodpornej odzieży XXI wieku jest nowo opracowany nanokompozyt, w skład którego wchodzi węglik boru (jeden z najtrwalszych materiałów znanych ludzkości) - wytwarzany bezpośrednio na włóknach bawełny, z której produkowana jest odzież. Naukowcy z międzynarodowej grupy badawczej, której prace koordynował profesor Xiaodong Li z University of South Carolina (USA) opracowali nowatorski sposób wytwarzania niezwykle wytrzymałych tekstyliów poprzez bezpośrednią syntezę nanowłókien węglika boru na kawałku bawełny.

 

W Norwegii zostanie wkrótce otwarte najbardziej luksusowy zakład karny na świecie z telewizorami plazmowymi, studiem nagraniowym i ścianą wspinaczkową dla więźniów. Nowe więzienie w pobliżu Oslo, którego budowa kosztowała prawie półtora miliarda koron, pomieści 252 skazanych oferując im komfortowe pojedyncze cele z łazienką i pozbawionymi krat oknami ze specjalną niezniszczalną szybą. Pozostaje pytanie czy to jeszcze więzienie, czy już hotel?

 

 

 

Naukowcy brytyjscy zbudowali pierwszy na świecie samochód wyścigowy klasy "Formuła-3", którego nadwozie wykonane jest z marchwi, krochmalu ziemniaczanego i lnu, natomiast silnik pracuje na odpadach czekoladowych. Pojazd z ekologicznych materiałów jest w pełni samochodem mogącym startować w wyścigach. Jego maksymalna prędkość - 215 km/godz. W ciągu 2,5 sekundy osiąga szybkość do 100 kilometrów na godzinę. Jego budowa kosztowała 200 tysięcy dolarów. Model naukowców z uniwersytetu angielskiego miasta Warwick zaprezentowane zostało na konferencji poświęconej nowym technologiom energetycznym, która odbyła się w USA pod egidą Instytutu Technologicznego Massachusetts. Elementy karoserii samochodu wytworzone zostały z organicznych, odnawialnych materiałów - odpadów przeróbki warzyw, ale nie wszystkie detale pojazdu wykonane są z materiałów ekologicznych. Zamontowano w nim zwykły, metalowy silnik wyścigowy produkcji firmy BMW o pojemności dwóch litrów.

 

 

Naukowcy odkryli w jaki sposób pszczoły organizują przeprowadzkę całego roju do nowego ula. Pszczele przeprowadzki są świetnie zorganizowane. W jednej chwili do odlotu zbiera się większość pszczół-robotnic wraz z królową. Cały rój przenosi się wspólnie w nowe miejsce. Skąd jednak wszystkie owady wiedzą, kiedy i dokąd się udać? Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku rozwiązali tę zagadkę. Wyniki swoich badań opisali na łamach czasopisma "Behavioral Ecology and Sociobiology". "W naszych badaniach chcieliśmy ustalić, które pszczoły są odpowiedzialne za zorganizowanie tego masowego eksodusu i jak udaje im się zorganizować ten proces w tak skuteczny sposób" - wyjaśnia kierująca badaniami dr Juliana Rangel, cytowana przez portal BBC News. Naukowcy odkryli, że przeprowadzkę inicjuje mała grupa wyspecjalizowanych pszczół. Poszukują one miejsc nadających się do zamieszkania, a gdy je znajdą, dają pobratymcom specjalny sygnał do przeprowadzki. Na ten sygnał pszczoły przygotowują się do odlotu. Na kolejny - opuszczają ul i lecą w kierunku wskazanym przez "zwiadowcę".

Ostatnia aktualizacja: MalwinaPaulina, 30.03.2010

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  szczurzaferma
  Szczur to małe zwierzątko z uszkami, długim łysym ogonkiem i ryjkiem, który musi wszędzie wsadzić.

 • Właściciel serwisu

  MalwinaPaulina

 • Utworzono dnia

  23.03.2010

 • Użytkownicy

  4

 • Język

  polski